Annual Exhibition 2006

Judged by Dave Symonds FRPS EFIAP

These images and many more, were on display at the Spa Centre, Royal Leamington Spa, from 5th September to 15th October 2006

The Exhibition was formally opened by Councillor Andy Leahy, Mayor of Royal Leamington Spa, on Monday 4th September 2006 at 7.45pm.

Clicking on a thumbnail will load a larger image.

All pictures Copyright

Class A - Print of the Year Cup
(Monochrome prints from any member)

Winner

Highly Commended

 
'Umbrella Trinity'
Helen Ashbourne ARPS

 
'Approaching Storm - Tierra Del Fuego'
Stefen Shillington


Highly Commended

Commended

 
'Roadside Break'
Graham Lowe

 
'Alexander III Bridge - Paris'
Graham Lowe

Class B - Archie Payne Memorial Cup
(Prints from novice members)

Highly Commended

Winner

Highly Commended

 
'Fishing Nets - Waiting for the Next Trip'
Stefan Shillington

 
'College Fiord - Alaska'
Tony Peck

 
'The Lighthouse at the End of the World'
Yvonne Shillington


Commended

Commended

 
'Winderton Church in Spring'
Mike Calvert

 
'Pin Mill at Bodnant'
Sylvia Fenwick

Class C - Gundry Cup
(Portrait prints from any member)

Highly Commended

Winner

Commended

 
'England Supporter'
John Berry ARPS BPE2*

 
'Sophie'
Gayle Kirton

 
'The Juggler - Self Portrait'
Mike Abbott

Class D - Leamington Morning News Trophy
(Images depicting local scenes from any member)

Highly Commended

Winner

Highly Commended

 
'Kingfisher Pool, Warwick'
Gayle Kirton

 
'Winter Evening - Leamington Station'
Stefan Shillington

 
'Luxury Apartments'
Mike Abbott


Highly Commended

Commended

 
'Fireworks at Warwick Castle'
Glyn Thomas ARPS

 
'Stars over Chesterton'
Mike Abbott

Class E - John Neville Cup
(Colour prints from any member)

Highly Commended

Winner

Highly Commended

 
'Pears at Teatime'
Gayle Kirton

 
'Bread'
Gayle Kirton

 
'Dandelion Breeze'
Mike Abbott


Commended

Commended

 
'Flying the Colours'
Gayle Kirton

 
'Barnstormers over Elizabeth Castle'
John Berry ARPS BPE2*


Commended

Commended

 
'Orange Reflections'
Helen Ashbourne ARPS

 
'Stained Glass Window'
Tony Peck

Class F - Colour Cup
(Projected images from any member)

Highly Commended

Winner

Highly Commended

 
'Swish'
Mike Jackson

 
'Preparation'
Glyn Thomas ARPS

 
'Tyne Bridge'
Glyn Thomas ARPS


Commended

Commended

 
'Dog Agility'
Glyn Thomas ARPS

 
'Reflected Colour'
Jane Goodman LRPS


Commended

Commended

 
'Fuchsia'
Mike Calvert

 
'Rocks and Pebbles'
Reg Elliott

Class H - Natural History Trophy
(Natural history images from any member)

Winner

Highly Commended

Highly Commended

 
'Finnish Goshawk'
John Berry ARPS BPE2*

 
'Black-tailed Skimmer'
John Berry ARPS BPE2*

 
'Goat's Beard'
Helen Ashbourne ARPS


Commended

Commended

 
'Red Admiral'
John Berry ARPS BPE2*

 
'Mycena fagetorum'
John Berry ARPS BPE2*