Annual Exhibition 2007

Judged by Bob Underhill FRPS EFIAP

These images, and many more, were on display at the Spa Centre, Royal Leamington Spa, from 4th September to 13th October 2007

The Exhibition was formally opened by Councillor David Greenwood, Mayor of Royal Leamington Spa, on Monday 3rd September 2007 at 7.45pm.

Clicking on a thumbnail will load a larger image.

All pictures Copyright

Class A - Print of the Year Cup
(Monochrome prints from any member)

Winner

Highly Commended

 
'Boat Sky'
Stefan Shillington

 
'Lozells February'
Derek Jones


Commended

Commended

 
'Heartbreak'
Helen Ashbourne ARPS

 
'Sand Sculpture'
Peter Beauchamp

Class B - Archie Payne Memorial Cup
(Prints from novice members)

Winner

Highly Commended

 
'Oranges'
Sylvia Fenwick

 
'Westekirke'
David Emsley


Commended

Commended

 
'Wind'
Paul Cole

 
'Morning Glory'
Sylvia Fenwick

Class C - Gundry Cup
(Portrait prints from any member)

Winner

Highly Commended

 
'Portrait in Silver'
Tony Peck

 
'Clowning Around'
Gayle Kirton

Class D - Leamington Morning News Trophy
(Images depicting local scenes from any member)

Highly Commended

Winner

Commended

 
'Kingfisher Pool, Warwick'
Gayle Kirton

 
'Warwick Castle'
Helen Ashbourne ARPS

 
'Warwick Town Cycle Races'
Graham Lowe


Class E - John Neville Cup
(Colour prints from any member)

Highly Commended

Winner

Highly Commended

 
'Lily Pond'
Tony Peck

 
'Charlotte's Coat'
Gayle Kirton

 
'Out in the Midday Sun'
Stefan Shillington


Commended

Commended

Commended

 
'Coventry Cityscape'
Helen Ashbourne ARPS

 
'Attending Mass, St.Peter's Church, Vienna'
Helen Ashbourne ARPS

 
'Bluebells and Ferns'
Gayle Kirton


Class F - Colour Cup
(Projected images from any member)

Highly Commended

Winner

Highly Commended

 
'Rustic Reflection'
Mike Abbott

 
'Overhead Kick'
Glyn Thomas ARPS

 
'Mist over Derwentwater'
Jean Evans ARPS


Commended

Cmmended

Commended

 
'Lunar Eclipse'
Mike Abbott

 
'Smoke Sculpture'
Mike Abbott

 
'Singapore Financial Quarter'
Mike Calvert


Commended

Commended

Commended

 
'Tideline'
Graham Lowe

 
'Boat People'
Tony Aiello

 
'Heaven and Hell'
Derek Jones


Class G - Tom Hull Cup
(Projected images from novice members)

Winner

Highly Commended

 
'The Cobbler'
Paul Cole

 
'Coventry'
Paul Cole

Class H - Natural History Trophy
(Natural history images from any member)

Winner

Highly Commended

Commended

 
'Barn Owl on Ivy'
John Berry ARPS BPE2*

 
'Peppered Moth on Moss'
John Berry ARPS BPE2*

 
'Shaggy Ink Caps'
John Berry ARPS BPE2*