Annual Exhibition 2008

Judged by Peter Gennard MFIAP EFIAP/p

These images, and many more, were on display at the Royal Spa Centre, Royal Leamington Spa, from Tuesday 2nd September to Sunday 12th October 2008.

The Exhibition was formally opened on Monday 1st September 2008 at 7.45pm by the Deputy Mayor of Royal Leamington Spa, Councillor Balvinda Gill.

Clicking on a thumbnail will load a larger image.

All pictures Copyright

Class A - Print of the Year Cup
(Monochrome prints from any member)

Highly Commended

Winner

Highly Commended

 
'34067 Crosses the Tidal River Arun'
Andrew Bell

 
'Misty Morning'
Paul Cole

 
'Low Tide - Evening'
Yvonne Shillington


Commended

Commended

 
'Sylvia - Romany Lady'
Graham Lowe

 
'Twilight on the Bay'
Graham Lowe

Class B - Archie Payne Memorial Cup
(Prints from novice members)

Highly Commended

Winner

Highly Commended

 
'Frozen Beauty'
Yvonne Shillington

 
'Greatest Gift'
Adam Bailey

 
'The Albatross'
Yvonne Shillington


Commended

Commended

Commended

 
'The Old Pier'
Gregg Birchall

 
'Fontevraud Abbey'
Bobbie Russell

 
'Multi-Coloured Shop'
Bobbie Russell

Class C - Gundry Cup
(Portrait prints from any member)

Highly Commended

Winner

Highly Commended

 
'Siesta'
Yvonne Shillington

 
'Nick'
Mike Abbott

 
'Alex of Elguapo'
Kevin Morton


Commended

Commended

 
'Nora'
Mike Abbott

 
'Holly'
Gayle Kirton

Class D - Leamington Morning News Trophy
(Images depicting local scenes from any member)

Winner

Highly Commended

 
'Misty Morning, Kenilworth Castle'
Barbara Payman

 
'Ladbroke Hall'
John Wright


Commended

Commended

 
'Chesterton Windmill'
Kevin Morton

 
'Warwick Castle at Sunset'
Mark Slater


Class E - John Neville Cup
(Colour prints from any member)

Highly Commended

Winner

Highly Commended

 
'Camel Thorn Trees, Dead Vlei, Namibia'
Helen Ashbourne ARPS

 
'Spring Blossom'
Gayle Kirton

 
'Oyster Bay'
Mike Calvert


Highly Commended

Commended

Commended

 
'Working the Land'
Gayle Kirton

 
'Orchid'
Gayle Kirton

 
'Castlerigg'
Adam Bailey


Commended

Commended

 
'West Highland Steam at Loch Eilt'
Andrew Bell

 
'Silk Scarf and Panama Hat'
Pat Slessenger


Class F - Colour Cup
(Projected images from any member)

Highly Commended

Winner

Highly Commended

 
'St Pancras Station'
Glyn Thomas ARPS

 
'Warwick Cycle Races'
Glyn Thomas ARPS

 
'Kestrel'
Kevin Morton


Commended

Commended

Commended

 
'Sunrise at Lake Tekapo'
Mike Calvert

 
'Steam at Toddington'
Mike Calvert

 
'Boats in the Bay at Dawn'
Jean Evans ARPS


Class G - Tom Hull Cup
(Projected images from novice members)

Highly Commended

Winner

Highly Commended

 
'Winter Robin'
Sylvia Fenwick

 
'Chesterton Mill'
David Meredith

 
'Evening at the Harbour'
David Meredith


Highly Commended

Highly Commended

Commended

 
'Mount Teide, Tenerife'
Jim Shipp

 
'Teaspoons on a Tray'
Barbara O'Brien

 
'Beach Cafe'
Tony Aiello


Commended

Commended

 
'Frosty Morning'
Sylvia Fenwick

 
'The O2 Arena'
Andrew Jones

Class H - Natural History Trophy
(Natural history images from any member)

Highly Commended

Winner

Highly Commended

 
'Common Spotted Orchid'
John Berry ARPS BPE2*

 
'Little Owl'
John Berry ARPS BPE2*

 
'Pale Prominent Moth'
John Berry ARPS BPE2*


Highly Commended

Commended

Highly Commended

 
'Black Headed Gull'
Barbara O'Brien

 
'Damara Dik-Dik, Etosha'
Helen Ashbourne ARPS

 
'Kestrel'
Jane Goodman


Commended

Commended

 
'Asian Short-Clawed Otter'
Mike Calvert

 
'Greylag Goose Landing'
Tony Peck