Annual Exhibition 2011

Judged by Terry Bickley ARPS DPAGB

Many of these images were on display at the Royal Spa Centre, Royal Leamington Spa, from Tuesday 20th September to Saturday 15th October 2011.

The Exhibition was formally opened by Councillor Alan Wilkinson, Mayor of Royal Leamington Spa, on Monday 19th September 2011 at 7.45p
(Click here for further information on the opening)

Clicking on a thumbnail will load a larger image.

All pictures Copyright

Class A - Print of the Year Cup
(Monochrome prints from any member)

Highly Commended

Winner

Highly Commended

 
'Driving Wheels'
Graham Lowe

 
'Eight Little Pigs'
Hilary Roberts FRPS MFIAP

 
'A Rainy Day in Menaggio'
Keith Owens

 

Commended

Commended

Commended

 
'Carmargue Horses Running in the Marshes'
Helen Ashbourne ARPS DPAGB

 
'Lost Generation'
Helen Ashbourne ARPS DPAGB

 
'Shop Front'
Nigel Briggs

 

Commended

Commended

 
'Storm over the Bay'
Jean Evans ARPS

 
'Mirror'
 Rosemary Jackson

 

Commended

Commended

 
'Cold'
Stefan Shillington

 
'Waiting for Work'
Yvonne Shillington 

Class B - Archie Payne Memorial Cup
(Prints from novice members)

Winner

Highly Commended

 
'Poppies'
Bob Saunders

 
'Tony Benn'
Chris Young

 

Commended

Commended

 
'It's a Bit Fishy'
Bobbie Bolam

 
'Everest, Lhotse and Ama Dablam'
David Emsley

Class C - Gundry Cup
(Portrait prints from any member)

Highly Commended

Winner

Highly Commended

 
'Lucy'
David Emsley

 
'The Street Performer'
Jean Evans ARPS

 
'Wyndham'
Graham Lowe

 

Commended

Highly Commended

Commended

 
'Here comes Trouble'
Andrew Lock

 
'What a drag'
Hilary Roberts FRPS MFIAP

 
'Portrait from Paraquay'
Glyn Thomas ARPS AFIAP AWPF

 

Commended

Commended

 
'Pals'
John Wright

 
'Marketa'
Chris Young


Class D - Leamington Morning News Trophy
(Images depicting local scenes from any member)

Highly Commended

Winner

Highly Commended

 
'Hoar Frost in Abbey Fields'
David Emsley

 
'Hoar Frost at Chesterton'
Mike Abbott

 
'Sunset'
Bob Saunders

 

Commended

Highly Commended

Commended

 
'Snowy Kenilworth Castle'
Mike Calvert

 
'Sundown on Burton Dassett Hills'
John Wright

 
'Reflections of Holy Trinity - Stratford upon Avon'
Andy Newman

 

Commended

Commended

Commended

 
'Chesterton Ballooning'
William Phillips

 
'Frozen Lake'
Hilary Roberts FRPS MFIAP

 
'Autumn'
Bob Saunders


Class E - John Neville Cup
(Colour prints from any member)

Highly Commended

Winner

Highly Commended

 
'Early Morning Loch Awe'
Jane Goodman

 
'Out of the Mist'
Andrew Bell

 
'Rose'
Joy Herbert

 

Highly Commended

Highly Commended

Highly Commended

 
'Tea for One'
Gayle Kirton

 
'The Rebecca'
Gayle Kirton

 
'Lady Plays the Blues'
Andrew Lock

 

Commended

Highly Commended

Commended

 
'Dog at Dawn'
Nigel Briggs

 
'Supersport No.1'
Chris Young

 
'Millstones at Stanage Edge'
Mike Calvert

 

Commended

Commended

Commended

 
'Leaf Detail'
Jean Evans ARPS

 
'Bluebells and Greater Stitchwort'
Rosemary Jackson

 
'Cherries'
Gayle Kirton

 

Commended

Commended

Commended

 
'Wipeout'
Andrew Lock

 
'Warwick Cycle Race'
Kevin Morton

 
'Summer Colour'
Keith Owens

 

Commended

Commended

Commended

 
'Miniature Arrangement'
Pat Slessenger

 
'Fishing at Dawn'
Glyn Thomas ARPS AFIAP AWPF

 
'Sailing on the Solent'
John Wright

Class F - Colour Cup
(Projected digital images from any member)

Highly Commended

Winner

Highly Commended

 
'Clopton Bridge'
Tony Aiello

 
'The Bernina Express'
Keith Owens

 
'St. Pauls'
Adam Bailey

 

Commended

Highly Commended

Commended

 
'Run on the Sand'
Tony Aiello

 
'That Frosty Feeling'
Sylvia Fenwick

 
'Food Stall 31 Marrakech'
Paul Beard

 

Commended

Commended

Commended

 
'Mekong Fisherman'
Joy Herbert

 
'Jorge Lorenzo'
Kevin Morton

 
'Under the Kitchen Sink'
Richard Smith

Class G - Tom Hull Cup
(Projected digital images from novice members)

Highly Commended

Winner

Highly Commended

 
'Market Corner Xi'an'
Bill Savage

 
'Goldfinch on Teasels'
William Phillips

 
'In Yellow'
Dana Sumilo


Class H - Natural History Trophy
(Natural history images from any member)

Highly Commended

Winner

Highly Commended

 
'Fallow Deer Running'
Mike Abbott

 
'Langur Monkey with Baby'
Helen Ashbourne ARPS DPAGB

 
'Carmargue Stallions'
Helen Ashbourne ARPS DPAGB

 

Highly Commended

Highly Commended

Highly Commended

 
'Common Carpet Moth'
John Berry ARPS AFIAP BPE3*

 
'Slimy Beech Tuft'
John Berry ARPS AFIAP BPE3*

 
'Fledgling Swallows'
Rosemary Jackson

 

Highly Commended

Highly Commended

Highly Commended

 
'Cyprus Mouflons'
Michael Loizou

 
'Egret in Flight'
Michael Loizou

 
'Turnstone'
Michael Loizou

 

Commended

Highly Commended

Commended

 
'House Sparrow (Passer domesticus)'
Tony Ankers

 
'Great Crested Grebe'
William Phillips

 
'Acers at Batsford'
Sylvia Fenwick

 

Commended

Commended

Commended

 
'Praying Mantis'
Jane Goodman

 
'White-faced Dragonfly (Leucorrhinia dubia)'
Hilary Roberts FRPS MFIAP

 
'Black-headed Gull'
Richard Smith

 

Commended

Commended

Commended

 
'Difficult Times'
Dana Sumilo

 
'Sea Dance'
Dana Sumilo

 
'Puffin in Flight with Sandeels'
Glyn Thomas ARPS AFIAP AWPF