Annual Exhibition 2017

Judged by Graham Walton CPAGB

Class A - Monochrome Print of the Year Cup (Monochrome prints from any member)
1st WHERE'S HE GOT TO? by Helen Ashbourne ARPS DPAGB
2nd MISSION DEBRIEF by Andy Newman
3rd LIMEHOUSE - LONDON by Tim Evans
HC ON THE EDGE by Andy Newman
HC VALENTINE'S DAY, LONDON by Richard Smith
C TEMPERATE RAINFOREST - SCOTLAND by Stefan Shillington
C COTTAGE WITH POTENTIAL by Martin Bruder
C EMPTY GLEN by David Morgan

Class B - Archie Payne Memorial Cup (Prints from novice members)
1st FAREWELL MY LOVE by Paul Cutler
2nd SHOOT by Paul Cutler
3rd BLACK VALLEY, CO. KERRY by Elizabeth Williams
HC ROYAL PALACE, ARANJUEZ by Bobbie Bolam
HC ROYAL PALACE, MADRID by Bobbie Bolam
C STORM CLOUDS GATHERING OVER LAKE COLERIDGE, NZ by Philip Hoare
C CARAVAN by Jim Crabtree
C CITY OF TRURO by David Morgan

Class C - Gundry Cup (Portrait prints from any member)
1st SHY BOY by David Eaves ARPS DPAGB
2nd THE PRISONER by Philip Antrobus FRPS
3rd I'M NOT POSING by Mike Parmee ARPS CPAGB
HC MISHKA by Tim Evans
HC ANTICIPATION by Andy Newman
C PURE by Kevin Morton
C BOYS WILL BE BOYS by Pam Digby
C DOWN BUT NOT OUT by Peter Chappell

Class D - Leamington Morning News Trophy (Images depicting local scenes from any member)
1st TACHBROOK STREET - LEAMINGTON SPA by Tim Evans
2nd RYTON POOLS, HALLOWEEN NIGHT by Tony Aiello
3rd WARWICK SCHOOL by Gayle Kirton
HC RAIN ON THE PARADE by Rex Darby
HC HARBURY CUTTING by Andrew Bell
C ART ATTACK IN WARWICK STREET by Paul Cutlert
C KENILWORTH CASTLE by Yvonne Shillington

Class E - John Neville Cup (Colour prints from any member)
1st SKIPPING by Philip Antrobus FRPS
2nd COVENTRY STREET BLUES by Peter Chappell
3rd TOUCH OF RED by Dorrette McAuslan LRPS
HC BATH TIME by Andy Newman
HC MIGRATION by Mike Parmee ARPS CPAGB
HC THE RETURN by Andy Newman
C ALSTROMERIA by Yvonne Shillington
C LAST LIGHT, YORKSHIRE DALES by Keith Roberts
C TRACKS IN THE MIST by Joy Herbert
C EYES FRONT by Tony Ankers

Class F - Colour Cup (Projected digital images from any member)
1st MISTY MORNING by Andrew Bell
2nd SOLITARY TREE, YORKSHIRE by Keith Roberts
3rd MUNICH CATHEDRAL by Andy Bridgestock
HC CACTI VARIUM by Mike Abbott
HC BRIEF ENCOUNTER by Andrew Bell
C THE DAY BEGINS by Keith Roberts
C MY BALL by Mike Abbott

Class G - Tom Hull Cup (Projected digital images from novice members)
1st HEADING HOME by Yvonne Ferrier
2nd SUBJECT OF DISCUSSION by Bobbie Bolam
3rd BARN OWL OVER THE DUNES by Richard Dunn
HC CHESTERTON WINDMILL AT SUNRISE by Jim Crabtree
C GOLD HILL, SHAFTESBURY by Philip Hoare

Class H - Natural History Print Trophy (Prints from any member)
1st HONEY BEE by Kevin Morton
2nd PUFFIN by Philip Antrobus FRPS
3rd BADGER FAMILY AT DUSK by Helen Ashbourne ARPS DPAGB
HC JACKDAWS by Andy Bridgestock
C SALLY LIGHTFOOT CRAB by Keith Roberts
C BLUE TIT by Mike Calvert

Class I - Natural History DPI Trophy (Projected digital images from any member)
1st CHURCHYARD FLYCATCHER by Richard Dunn
2nd RED-BILLED TROPIC BIRD by Hugh Tottle
3rd BAMBURGH BARN OWL HUNTING by Richard Dunn
HC CATTLE EGRET ROOST by Hugh Tottle
C ANHINGA by John Tickner LRPS

Return to Menu